18
فرو

۷ سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی

سنگ های تزئینی

۷ سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی

استفاده از سنگ های تزئینی در طراحی داخلی و خارجی خانه در میان طراحان دکوراسیون و متخصصین

طراحی و اجزای دکوراسیون و بازسازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این المان می تواند

فضای خانه را کاملا تحت تاثیر خود قرار داده و تغییر دهد. به همین دلیل هم هست که در انتخاب

انواع سنگ های تزئینی باید دقت و حساسیت بالایی به کار برد و تمامی انواع آنها را نیز به خوبی شناخت. 

سنگ های تراورتن

۷ سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی

به طور کلی می توان گفت که تراورتن سنگ آهکی است که در اثر فعالیت چشمه های آب گرم تشکیل می شود. معمولا در طی فرآیند تشکیل ذخایر تراورتن، آب های گرم از بین طبقات سنگ های کربناتی و به ویژه سنگ آهک عبور می کنند و به دلیل اسیدی بودن، کربنات کلسیم موجود در این سنگ ها را حل کرده و به صورت محلول کربناتی و بی کربناتی با خود به سطح زمین منتقل می کنند. ویژگی های این نوع از سنگ شامل مقاومت قابل قبول، برش و صیقل پذیری ایده آل، زیبایی ظاهر، وجود تخخل جهت چسبیدن به ملات، ارزانی نسبت به سایر سنگ ها و… می شود. در واقع می توان این نکته را نیز اضافه کرد که سنگ های آنتیک برگرفته از ضایعات سنگ های تراورتن هستند.

موارد مصرف سنگ های تراورتن :

 • استفاده در فضاهای خارجی
 • باغچه های تزئینی
 • در فضاهایی از آشپزخانه همچون اپن


سنگ مالون

مالون در واقع سنگی است تراشیده و چکش‌خورده که پس از استخراج به کمک پتک شکل منظمی (به صورت تقریبی  مکعب مستطیل) یافته و به ویژه یک طرف آن شکل صاف به خود می گیرد. سپس در کارگاه سطح نمای آن را حدودا به صورت چهار گوش(مربع یا مستطیل) در می آورند. حداقل عرض و ارتفاع  سنگ بادبر به ترتیب ۲۰ و ۱۵ سانت یمتر است. یکی از عمده ترین کاربردهای مهندسی سنگ لاشه و مالون به ویژه در نقاط کوهستانی اجرای قوس های سنگی است که در پل ها، درگاه ها و طاق زیرین دالان های سنگی مورد مصرف قرار می گیرد.

موارد مصرف سنگ های مالون :

 • استفاده در نماسازی محوطه
 • سنگ فرش ها و پله ها
 • جدول سازی ها و دیوارهای باربر و غیر باربر

سنگ آنتیک

۷ سنگ آنتیک در دکوراسیون داخلی

این سنگ از سنگ های طبیعی تراوتن و مالون با هنر دست و بدون تغییر در رنگ و حالت طبیعی ساخته می شود، نمای متفاوت و مدرن، تنوع بسیار در رنگ و مدل، قابلیت تغییر طبق سلیقه، نصب آسان و سریع، قیمت مناسب، مداوم، قابل نصب بر روی گچ و سیمان و حتی سنگ های کهنه و قدیمی، از ویژگی هایی هستند که این سنگ ها را از سنگ های معمولی متمایز می کنند.

پیش از این در رابطه با این نوع از سنگ های تزئینی در مطلب «با سنگ آنتیک دکوراسیون نشیمن خود را زیباتر کنید!» گفته ایم که سنگ آنتیک یک از پر طرفدارترین لوازم دکوراتیو در دکوراسیون داخلی منزل است، سنگ آنتیک نوعی سنگ است که از بقایا و خرده های سنگ های طبیعی و چسباندن آنها به یکدیگر توسط ملات و چسب تهیه می شوند و جلوه خاصی به فضای دکوراسیون شما می بخشند.

به طور کلی سنگ های آنتیک به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند که شامل سنگ های آنتیک طبیعی و سنگ های مصنوعی می گردند. از مزایای سنگ آنتیک مصنوعی نسبت به همتای طبیعی آن می توان به این دو اشاره کرد:

 •   دوام بیشتر سنگ آنتیک مصنوعی به دلیل مقاومت بیشتر
 •  جلوگیری از ایجاد قارچ و باکتری در فضاهای خالی موجود در سنگ بدلیل تخلل پایین تر نسبت به سنگ های آنتیک طبیعی

موارد مصرف سنگ های آنتیک :

 • استفاده در آشپزخانه
 • نصب بین دیوارهای کابینت
 • طراحی دکوراسیون داخلی منزل و دفتر کار

سنگ های کامپوزیت

به طور کلی می توان گفت که پنل های کامپوزیت جایگزین بسیار خوبی برای سنگ، چوب و هم چنین آجر طبیعی است. این پنل های دکوراتیو دارای ظاهری صد در صد طبیعی و قابل شست و شو بوده و نیز عایق کامل رطوبت، صوت و حرارت هستند، رنگ بندی نامحدود و همچنین عواملی چون سبک بودن، سرعت نصب بالا، ضد حریق بودن و همچنین مانع از رشد کپک ها و قارچ ها و جانوران در پشت پنل ها از مزایایی هستند که این نوع از سنگ ها را نسبت به سایر سنگ ها متمایز می کند.

موارد مصرف سنگ های کامپوزیت :

 • استفاده در فضاهای دکوراسیون داخلی
 • دیوار شومینه
 • فضاهای مرطوب همچون حمام ها، استخرها و…

سنگ قیچی (گیوتین)

این سنگ ها جزء سنگ های دکوراتیو و آنتیکی هستند که از قطعات پروفیل شکل سنگ های تراورتن، مرمریت و یاترااونیکس با تنوع طرح و رنگ بندی مختلف تولید می شوند. پروفیل های سنگی که به صورت مکعب مستطیل است در زیر دستگاهی که لبه تیغ مانند آن بر سطح طولی سنگ ضربه زده ، قطعه را به دو قسمت تقسیم می کند. سطح خارجی صاف بوده که برای نصب روی دیوار توسط چسب سنگ بکار می رود و بخش داخلی آن که حالت طبیعی، نامنظم و ناصافی دارد، به عنوان نمای داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارد.

سنگ گیوتن از پرکاربردترین متریال هایی است که به دلیل زیبایی، قیمت مناسب، امکان قرار گرفتن در کنار مصالح دیگر مانند سنگ های صیقلی، چوب (ترمووود) ، کاغذ دیواری و غیره، همچنین کوتاه بودن زمان اجرا، مورد توجه معماران و مجریان قرار گرفته است، در کنار این نیز باید اشاره کنیم که این سنگ قابل نصب بر روی کاشی ، دیوارهای گچی و سیمانی بوسیله چسب سنگ و یا ملات ماسه سیمان نیز هست.

موارد مصرف سنگ های گیوتینی :

 • استفاده در نماسازی خارجی ساختمان
 • طراحی دکوراسیون داخلی منزل ، دفتر کار، مغازه  (ویترین اماکن تجاری)
 • نصب بر روی دیوار پشت تلویزیون

سنگ پازل (سنگ منظم)

از جمله سنگ های آنتیکی که به صورت قطعات منظم برش خورده که در شکل ها و طرح های مختلف عرضه می شوند، سنگ های پازلی در انواع مختلف زنجیره ای، توری قیچی، لب پر موجود است که به راحتی در حین خرید نمونه های مختلف را می تواننید از فروشنده بخواهید.

موارد مصرف سنگ های پازلی :

 • استفاده در کفسازی ها
 • دیوار آشپزخانه
 • فضاهای مشاع همانند قسمت هایی از راهروها و ورودی ها
 • دیوار بالکن و حیاط

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که پس از استفاده از هر کدام از سنگ های دکوراتیو بر روی آنها از رزین سنگ (براق کننده سنگ) استفاده کنید. این مایع شفاف که بر پایه ی کوپلیمرهای اکریلیک بوده که محافظ بسیار خوبی برای نمای ساختمان است و قابلیت اجرا بر روی تمام سطوح را نیز دارد تا از نفوذ آب به داخل ساختمان جلوگیری نماید. رزین ها سطح را ضد آب کرده و همچنیین مانع از تغییر رنگ سطح ها می شود، همچنین سطح را از اشعه های خورشیدی محافظت می کند که سبب طول عمر سطح می شود.